Strategia Rozwoju Staszowa lata 2014-2025

Tutaj możecie rozmawiać o wszystkich sprawach, które dotyczą naszego miasta i powiatu.

Moderator: Staszow.com

Strategia Rozwoju Staszowa lata 2014-2025

Nieprzeczytany postprzez Józef Małobęcki » sobota, 26 lipca 2014, 10:21

Decyzją Burmistrza Miasta I Gminy Romualda Garczewskiego przystąpiono do opracowania „Strategii Rozwoju Miasta i Gminy Staszów na lata 2014-2025", w której określone zostaną zasoby i potencjały Miasta i Gminy oraz kierunki dalszego rozwoju.

Jako rodowity, pokoleniowy mieszkaniec Staszowa z ciekawością podszedłem do tego tematu bo sprawy Staszowa czy tu czy tam zawsze były mi bliskie.
Rozwój Staszowa, jego perspektywy, potencjał, możliwości i standard życia mieszkańców nie są mi obce czego moje zaangażowanie na jego rzecz jest znane od lat 80-tych tamtego wieku.

Moją ciekawość nie tylko chciałem zaspokoić nabytymi informacjami na ten temat ale chciałem wziąć czynny udział w dyskusjach dotyczących tego tematu.

Niestety z powodu niebytności w Staszowie w dniu 15 lipca nie wziąłem udziału w spotkaniu w Domu Kultury natomiast wziąłem udział w dwóch panelach dyskusyjnych 25 lipca w Urzędzie MiG w Staszowie.
Pierwszy Panel dyskusyjny o godz 11:00 dotyczył szans i perspektyw młodzieży szkół podstawowych, gimnazjalnych i szkól pozagimnazjalnych w Staszowie
W drugim o godz. 17: 00 w którym wziąłem udział dotyczył staszowskiej przedsiębiorczości.

Niestety zle poinformowany nie wziąłem udziału w dyskusji o godz 13:00 dotyczącej Zespołu ds. Strategii Rozwoju ponieważ myślałem, że tylko członkowie tego zespołu mogą brać udział.
A szkoda bo z ciekawością zobaczyłbym czym taki liczny zespół dysponuje bo w żadnym panelu z nikłymi wyjątkami chyba z urzędu nie widziałem jego uczestników co już było dla mnie wielkim zdziwieniem i zaskoczeniem jako brak zainteresowania ludzi tego zespołu opiniami uczestników paneli dyskusyjnych potrzebnych do opracowania w/w strategii.

Pozwolę sobie na małe spostrzeżenia.
Dyskusje z panelach dotyczyły największej obecnie bolączki narodowej jakim jest bezrobocie.

W panelu młodzieży udział wzięli dwaj studenci informatyki studiujący na Politechnice Krakowskiej, pan z wydziału promocji UMiG i ja "młodzież po 30-sce" ;) oraz prowadzący panel pan i jego współpracownica z zatrudnionej firmy doradczej z Kielc. Nikogo więcej. >:-)
Najbardziej zdziwił mnie brak młodych ludzi z Fundacji Aktywizacji i Rozwoju Młodzieży FARM-a, która ściśle współpracuje z UMiG w Staszowie, a siedzibę posiada w parku w nowo wyremontowanym kosztem podatników budynku. Celem statutowym FARM-y jest „Naszą misją jest aktywizowanie młodzieży i stwarzanie jej przestrzeni do działania. Naszym celem jest wprowadzanie w środowisku lokalnym rozwiązań wzmacniających społeczne zaangażowanie młodzieży” co akurat nie przełożyło się na panel dyskusyjny na temat młodzieży i jej perspektyw w Staszowie.

W panelu na temat przedsiębiorczości zdziwiła mnie skromna, a wręcz „mikroskopijna” obecność staszowskich przedsiębiorców. Było ich zaledwie kilku + dyrektorzy spółdzielni lub jednostek podległych UMiG. Dodam, że w Staszowie i w całej gminie zarejestrowanych jest 1500 podmiotów gospodarczych. Pytaniem jest czemu było tak niskie zainteresowanie? A może jest to wynikiem złej komunikacji ze staszowskim biznesem i brak bezpośredniego pisemnego zaproszenia ich na spotkanie aby zainteresować ich przyszłością i perspektywicznymi funduszami na ich rozwój i rozwój Staszowa. Kolejnym razem wartałoby się zastanowić nad taka formą dotarcia do staszowskiego biznesu.

Dyskusje miejscami były dość żwawe (do, których najczęściej się przyczyniałem) ale generalnie zbyt pretensjonalne, miałkie, zbyt ogólnikowe, życzeniowe, apelujące, informujące, hasłowe ale dla mnie zbyt mało konkretne, zbyt rozrzucone, nie skupiające się na doprowadzeniu danego zagadnienia czy tematu do końca z przeskakiwaniem z tematu na temat z wygórowanymi pomysłami i mało realne np. na temat rozwoju informatyki w Staszowie. Z całym szacunkiem do chętnych zaangażowania się w tym temacie ale czy realnego w Staszowie na większą skalę z generowaniem dużej ilości miejsc pracy oprócz kilku osób to wątpię.

Ponadto uważam, że firma doradcza powinna nie tylko bazować w opracowaniu „Strategii rozwoju Staszowa” na panelach dyskusyjnych ale sama powinna przeprowadzić badania rynku Staszowa pod względem jego możliwości, potencjału gospodarczego, potencjału demograficznego, profesjonalnego zasobów ludzkich, zasobów gospodarczych z uwzględnieniem rolniczo-przemysłowego charakteru środowiska i na podstawie takich badań przedstawić własną opinię perspektyw rozwoju przedsiębiorczości (nowe branże, specjalizacje, usługi, w tym możliwie usługi bardziej zaawansowane technologicznie, rynek zbytu, etc..) i tworzenia miejsc pracy dla lokalnego środowiska. W przyszłości firma doradcza (łącznie we współpracy z lokalnymi urzędami) powinna złożyć propozycję miejsc pozyskiwania funduszy, jakie i gdzie pozyskać kontakty inwestorów z zewnątrz nie wyłączając inwestorów zagranicznych.

Istotnym wg. mnie jest podział rozwoju Staszowa na cztery kategorie:

1. Tworzenie nowych przedmiotów gospodarczych.

- kształcenia młodzieży w zawodach brakujących na rynku pracy i podczas tego kształcenia zainteresowanie ich własną przedsiębiorczością gdzie po zdobyciu takiego wykształcenia zostaną objęci opieką i doradztwem w przypadku wyrażenia chęci na podjęcie własnej działalności gospodarczej.
Do tego potrzebnym jest utworzenie „Inkubatora Przedsiębiorczości”, który na początek zapewni lokal, obsługę biurową, księgowo-finansową, prawna do czasu własnego „stanięcia na nogach”.

2. Rozwój istniejących staszowskich przedmiotów gospodarczych
- poprzez osobiste kontakty Urzędu i informacje o możliwościach rozwoju z wykorzystaniem istniejących i perspektywicznych funduszy na rozwój Staszowa.

3. Przyciąganie polskich inwestorów z zewnątrz ale nie zagrażających istniejącym staszowskim przedsiębiorcom wg. opracowanej, strategii rozwoju (nowe branże, specjalizacja, w tym możliwie usługi bardziej zaawansowane technologicznie,...)

4. Przyciąganie inwestorów zagranicznych (nieistniejące w Polsce lub inne branże, specjalizacja, w tym możliwie usługi bardziej zaawansowane technologicznie,...)

UMiG natomiast winien posiadać ściśle opracowane dogodne warunki (wierzę, że posiada) zachęcające do inwestycji na naszym terenie (tę rolę powinien spełniać park inwestycyjny w Grzybowie i nie tylko, ulgi podatkowe,...) jak również przedstawić korzystne zasoby ludzkie (istniejące kadry lub nowo kształcone w specjalistycznych potrzebnych rynkowi kierunkach we współpracy z dyrekcjami szkół – weryfikacja kierunków, eliminować kierunki nieprzydatne, dodawać potrzebne rynkowi).
Wydziały inwestycji i promocji winny skupić się przede wszystkim na promocji Staszowa na zewnątrz łącznie z bardzo aktywnym działaniem w pozyskiwaniu inwestorów i kontaktów na zewnątrz z pomocą rządowych i pozarządowych agencji i instytucji zamiast obsługiwania lokalnych wydarzeń.

Na pewno moje obserwacje, z którymi się dzielę nie są ściśle dokładne, pomijają mnóstwo spraw, może wynikają z braku wiedzy co do istniejących opracowań i działań w UMiG ale uważam, że mogą służyć do zachęcenia innych do dalszej dyskusji bo wynikają z troski o przyszłość miasta i regionu.
Proszę je tylko i wyłącznie traktować w takich kategoriach, a nie innych.
Takich publicznych wypowiedzi ani nie usłyszysz, ani nie wyczytasz od nikogo innego w Staszowie.
Józef Małobęcki
Postowe Guru
 
Posty: 2386
Dołączył(a): sobota, 19 grudnia 2009, 14:42
Lokalizacja: Staszów/Lowell USA

Re: Strategia Rozwoju Staszowa lata 2014-2025

Nieprzeczytany postprzez Melkor » poniedziałek, 28 lipca 2014, 21:47

Strategia jest taka DAJ PAN PIATAKA!. A tak powaznie, Jozefie? <wow> to co piszesz sam nazwij! :)
Melkor
__________________
http://www.ffii.org.pl/
Gdzie wszyscy myślą tak samo, nikt nie myśli zbyt wiele. Walter Lippmann
Melkor
Postowe Guru
 
Posty: 1957
Dołączył(a): niedziela, 29 września 2002, 23:43
Lokalizacja: Staszów

Re: Strategia Rozwoju Staszowa lata 2014-2025

Nieprzeczytany postprzez Józef Małobęcki » wtorek, 29 lipca 2014, 09:03

Melkor jak zwykle jedyne co wnosisz w temat to zasmiecanie go niedorzecznymi komentarzami. Robisz to za kazdym razem.
Nie ma mnie w kraju i goscinnie korzystam z komptera bez polskiej czcionki wiec dyskusji, do ktorej jak zwykle nic konstruktywnego nie wnosisz nie bede prowadzil.
Potencjalnie chetnych do dalszej konstruktywnej dyskusji nadal zapraszam.
Takich publicznych wypowiedzi ani nie usłyszysz, ani nie wyczytasz od nikogo innego w Staszowie.
Józef Małobęcki
Postowe Guru
 
Posty: 2386
Dołączył(a): sobota, 19 grudnia 2009, 14:42
Lokalizacja: Staszów/Lowell USA

Re: Strategia Rozwoju Staszowa lata 2014-2025

Nieprzeczytany postprzez sensei4 » wtorek, 29 lipca 2014, 20:05

Tym razem nie rozumiem Pana, Melkor.
Pan Małobęcki zrecenzował "Panel" wg wyniesionych z jego obrad wrażeń i refleksji.
Uwagi w recenzji są bardzo słuszne.
Jeżeli doradca nie ma wyrobionego poglądu na sprawę to co może doradzać? Jakie działania podpowiedzieć jak sam mało jest zorientowany w problemie?
Być może ktoś z otoczenia Pana Burmistrza odpowiedzialny za "propagandę" zaniedbał ( a może nie ?) rozpropagowanie "Panelu", daty, zakresu, tematyki.
Ja nie dostrzegłem tego zabiegu w lokalnych mediach, w tym i na Forum. Jedna wstawka na www. Staszów to zbyt mało. A do tego zapowiadanie że będą to "Warsztaty", czyli jakaś forma "nauki o".
Sądzę że Pan Małobęcki zrecenzował to co widział, i w czym brał udział.
Nie widzę powodów by pytać go o "nazwanie tego co napisał".
Zapytam natomiast, co należy rozumieć pod Pana stwierdzeniem :"Strategia jest taka DAJ PAN PIATAKA!"
sensei 4-ty
sensei4
Postowe Guru
 
Posty: 2371
Dołączył(a): niedziela, 1 maja 2005, 11:59

Re: Strategia Rozwoju Staszowa lata 2014-2025

Nieprzeczytany postprzez Melkor » środa, 30 lipca 2014, 15:25

Otóż już odpowiadam. Zeby mowic o strategiach trzeba miec do kogo mowic- Jozef pisal o frekwencji ktora zmusza do relfeksji- kogo w Staszowie to interesuje? Pania Kazie ktora spedzila pol zycia nad dyskusja pod sklepem ze za Gierka to bylo lepiej, czy mlodego obywatela po studiach ktory chce pracowac ( juz zdjagnozowal -chce) a nie moze( ale mowia mu BEDZIEMY MIEC STRATEGIE POCZEKAJ!)- wybudujemy Biedronke, Tesco bedziesz operatorem powierzchni plaskich- my przypiuszemy sobie sukces przeciez to nasze dzialanie zachecilo mlodego(teraz juz moze przed 40) studenta- pracownika. Strategia to dlugofalowe dzialanie, nie dyskutowanie a diagnoza i elastyczne podejscie. Tu wietrze pewien trick, niestety przed wyborami ( dlatego uwazam ta akcje za papowanie liscia malowanei trawy, czy daj piataka) jak zwal tak zwal!.
Melkor
__________________
http://www.ffii.org.pl/
Gdzie wszyscy myślą tak samo, nikt nie myśli zbyt wiele. Walter Lippmann
Melkor
Postowe Guru
 
Posty: 1957
Dołączył(a): niedziela, 29 września 2002, 23:43
Lokalizacja: Staszów

Re: Strategia Rozwoju Staszowa lata 2014-2025

Nieprzeczytany postprzez Mariusz » środa, 30 lipca 2014, 15:35

Uczestniczyłem w Panelu o godz. 13-tej.

Na pytanie zadane przez prowadzącego: "Jak widzicie Staszów za 10 lat" padło tylko kilka wypowiedzi.

Ja przedstawiłem moją "wizję" z dziedziny edukacji ponadgimnazjalnej :-)
"30 lat temu znałem Staszów jedynie z tego, że moi koledzy zdobywali tam wykształcenie w kierunku "mechanik samochodowy". Obecnie - pomimo bardzo wieku kierunków i specjalności - nie kojarzę żadnego, który mógłby wyróżniać Staszów w tym zakresie. Jest to problem w całej Polsce, nie tylko w Staszowie.
Mając na uwadze dostęp do budowanej sieci szerokopasmowej proponuję postawić na kształcenie średnie w kierunku "informatyka". Oczywiście są obecnie takie możliwości, ale chciałbym, aby w Staszowie stał się on kierunkiem wiodącym, ściągającym uczniów z całej okolicy (np. do 60-100 km).
Chciałbym, aby na tej bazie absolwentów informatyki zbudować w Staszowskim Obszarze Gospodarczym możliwość dla tych młodych absolwentów w zakresie tworzenia mikro lub małych firm, które mogłyby się rozwijać budując np. strony internetowe, sklepy internetowe, programując itp. Te usługi nie muszą być świadczone w Krakowie czy Warszawie..... mogą być również w miejscu, w którym będzie bardzo dobry dostęp do Internetu.... a mam nadzieję, że tak będzie w Staszowie po całkowitym zakończeniu budowy sieci szerokopsamowej w Polsce Wschodniej."

PS. Być może ktoś powie, że obecnie również mamy klasy informatyczne, nauczycieli informatyki. Obserwując obecny profil / poziom nauczania informatyki (nie wskazując nikogo palcem, ponieważ w każdym miejscu znajdziemy również pasjonatów, którzy chcą i umieją zainteresować ucznia i przekazać mu wiedzę) muszę stwierdzić, że nie o to chodzi!
Na lekcjach informatyki bardzo często uczniowie grają w dowolne gry, buszują po stronach internetowych..... Na kółkach zainteresowań np. pół roku potrafi 2-3 uczniów przygotowywać materiał / pracę na konkurs informatyczny, pozostali są informowani, że jak chcą to niech siedzą, ale niech się zajmują swoimi sprawami.
Czy o takie kształcenie w zakresie informatyki chodzi?.... chyba nie!

Nie znam dokładnie programów nauczania (pomimo, że mam uprawnienia pedagogiczne.... ale nie jestem "praktykujący" :-) ) ale oczekuję, że uczeń kończący np. gimnazjum będzie w intuicyjny sposób korzystał z podstawowego pakietu biurowego Office i zrobienie prostych obliczeń np. w arkuszu kalkulacyjnym nie będzie dla niego problemem..... niestety obecnie nadal osoby poszukujące pracy (piszące w CV o znajomości ww. programów komputerowych) w wielu przypadkach chcą robić tabele z obliczeniami wprost w edytorze tekstu..... a np. o korespondencji seryjnej to już mało kto słyszał..... nie mówiąc o jej wykorzystaniu w pracy firmy.

Dążmy więc do tego, aby Staszów stał się "Świętokrzyskim zagłębiem informatyków" ..... czego nam wszystkim życzę.
Mariusz
Wszechobecny
 
Posty: 1403
Dołączył(a): piątek, 6 września 2002, 12:35
Lokalizacja: Staszów

Re: Strategia Rozwoju Staszowa lata 2014-2025

Nieprzeczytany postprzez pollak » czwartek, 31 lipca 2014, 07:28

Dzięki kumoterstwu i kolesiostwu,aferkom troszkę większym i troszkę mniejszym,powstaniu(obecnie)nowych miejsc pracy słownie kilku a likwidacji kilkuset Staszów będzie światowym centrum dziadostwa i emerytów.
pollak
Nałogowiec
 
Posty: 452
Dołączył(a): wtorek, 14 lipca 2009, 18:35

Re: Strategia Rozwoju Staszowa lata 2014-2025

Nieprzeczytany postprzez Melkor » czwartek, 31 lipca 2014, 20:06

Prawda. Strategie tworzy sie na poczatku kadencji nie na koncu, tak zalatuje popelina. I tu kolejna sprawa, rozwoj itd a gmina wydaje pozwolenia na kolejna Biedronke ktora zabila drobnych- taka to strategia pro publico bono!
Melkor
__________________
http://www.ffii.org.pl/
Gdzie wszyscy myślą tak samo, nikt nie myśli zbyt wiele. Walter Lippmann
Melkor
Postowe Guru
 
Posty: 1957
Dołączył(a): niedziela, 29 września 2002, 23:43
Lokalizacja: Staszów

Re: Strategia Rozwoju Staszowa lata 2014-2025

Nieprzeczytany postprzez sensei4 » czwartek, 31 lipca 2014, 20:53

Tworzy się na koniec bieżącej z myślą o kolejnej. Kiedyś trzeba podjąć decyzję. Ale strategia to nie działanie na jedną kadencję. To zamiar i wola oraz plan wykonania.
sensei 4-ty
PS. A jest gdzieś podsumowanie, wyniki, sugestie wywiedzione z tych Warsztatów o strategii?
Gdzie można przeczytać coś więcej na ten temat?
sensei4
Postowe Guru
 
Posty: 2371
Dołączył(a): niedziela, 1 maja 2005, 11:59

Re: Strategia Rozwoju Staszowa lata 2014-2025

Nieprzeczytany postprzez Alien a.k.a Deprawujek » poniedziałek, 4 sierpnia 2014, 08:22

"Strategia Rozwoju Staszowa lata 2014-2025" - to bardzo ładnie brzmi. Temat jest jednak wysoce problematyczny. Przede wszystkim chcąc tworzyć realną strategię na 10 lat z hakiem trzeba mieć do tego naprawdę bardzo dobry zespół. Na planowanie z podobnym wyprzedzeniem dziś może sobie pozwolić Pentagon lub Kreml. Dokument nad którym trwają prace bardziej więc będzie przypominał listę życzeń niż realny plan.

Panele dyskusyjne, o których pisze p. Małobęcki to bardzo popularny instrument "jakościowego badania opinii społeczności społeczności lokalnej", stosowany przez firmy "konsultingowe", które zajmują się "konsultingiem strategicznym". W zdecydowanej większości przypadków to niestety pic na wodę. Konsultacje społeczne były, dokument jest, a przykładowo 1.000.000 odchodzi w zapomnienie. Później zaś można "cieszyć się" z dostępności "analiz", gdzie autorzy dochodzą np. do wniosku, że Kraków leży nad Wisłą i historyczną stolicą Polski jest: https://www.bip.krakow.pl/wladze/zarzad ... 8_2_08.pdf

Sprawdziłem, kto ma zająć się przygotowaniem strategii Staszowa. Firmę prowadzi Pan, który ma spore doświadczenie trenerskie i doradcze, uczestniczył w wielu fajnych projektach i ogólnie jest OK. Może narzekam, lecz na przygotowanie strategii dla gminy na całe dziesięciolecie to moim zdaniem zbyt mało. Przygotowanie strategii nie polega tak naprawdę na napisaniu mądrego dokumentu, a na identyfikacji celów długo- i krótkookresowych oraz szans i możliwości ich realizacji. Do tego potrzebne jest doświadczenie, wiedza oraz zespół wykwalifikowanych specjalistów. To zaś oczywiście odpowiednio kosztuje, choć problemem jest też to, że nie ma zbyt wielu firm godnych tych pieniędzy.

Z uwagi na świadomość skali trudności tego projektu kibicuję jego pomysłodawcom i autorom. Być może pomimo mojego dużego dystansu do tak szeroko zakrojonych przedsięwzięć tym razem jednak się uda.
Umiem czytać, pisać i liczyć.
Piszę. Zapraszam do lektury i dyskusji: http://wbrewpozorom.pl
Avatar użytkownika
Alien a.k.a Deprawujek
Wszechobecny
 
Posty: 1537
Dołączył(a): czwartek, 20 stycznia 2005, 13:05
Lokalizacja: Kraków/Staszów/Ziemia

Re: Strategia Rozwoju Staszowa lata 2014-2025

Nieprzeczytany postprzez sensei4 » poniedziałek, 4 sierpnia 2014, 13:21

Pan Alien pisze:
"W zdecydowanej większości przypadków to niestety pic na wodę. Konsultacje społeczne były, dokument jest, a przykładowo 1.000.000 odchodzi w zapomnienie. Później zaś można "cieszyć się" z dostępności "analiz", gdzie autorzy dochodzą np. do wniosku, że Kraków leży nad Wisłą i historyczną stolicą Polski jest: https://www.bip.krakow.pl/wladze/zarzad ... 8_2_08.pdf
i słusznie zauważa, że to jest "pic na wodę".
Czekam więc na opublikowanie odpowiedniego opracowania z "Warsztatów dotyczących budowania założeń Strategii Rozwoju" przeprowadzonych w Staszowie mając nadzieję, że nie będzie to ów przysłowiowy ''pic na wodę".
Z uznaniem trzeba zauważyć przebudowę placu targowego.
sensei 4-ty
sensei4
Postowe Guru
 
Posty: 2371
Dołączył(a): niedziela, 1 maja 2005, 11:59

Re: Strategia Rozwoju Staszowa lata 2014-2025

Nieprzeczytany postprzez GRYPHON » poniedziałek, 17 listopada 2014, 00:38

Specjalne tereny pod specjalne strefy ekonomiczne. A cała reszta która do tej pory prowadziła dz. gospodarczą i z racji zasiedlenia firm nie znajdzie się na nowym obszarze, to tak zwane jelenie lub jak kto woli dojne krowy. Niby Polska jest jedna, ale tworzy się dwie kategorie, jedna uprzywilejowana, a druga w/w krowy.
GRYPHON
Stały bywalec
 
Posty: 124
Dołączył(a): niedziela, 23 lipca 2006, 21:05

Następna strona

Powrót do Miasto i powiat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron