Szukając korzeni ...

Piszcie tutaj o innych rodzajach zainteresowań, które nie znajdują miejsca w wyżej wymienionych.

Moderator: Staszow.com

PrawnukIgnacego
Najsłabsze Ogniwo

Szukając korzeni ...

Nieprzeczytany post autor: PrawnukIgnacego » 24 lis 2012, 08:19

W lutym 1851 roku urodził się w Staszówku mój pradziadek Ignacy. Jego ojcem był Mateusz Glica a matką Marianna (z domu Dusza).
Po śmierci ojca, w 1872 roku Ignacy wyjechał do Piotrkowa Trybunalskiego i tam zamieszkał; wyjechał prawdopodobnie z matką i siostrą Albiną.
W Staszowie pozostał między innymi, starszy brat Ignacego, Jan.
Jan miał syna Michała (z żoną Józefą z Kaczmarczyków).
Michał miał syna Jana (z żoną Marianną z Jakubików).
Jan, syn Michała, urodził się w Staszówku 19.10.1887 r.; 30.01.1912 r. poślubił w Staszowie Mariannę Ściug, a zmarł w Staszowie 5.02.1960 r.
Tyle informacji udało mi się znaleźć w internecie.
Nie wiem czy Jan, syn Michała, miał dzieci? Chciałbym za pośrednictwem tego forum czegoś się na ten temat dowiedzieć.
Pozdrawiam "forumowiczów" - prawnuk Ignacego

scyzoryk
Nałogowiec

Re: Szukając korzeni ...

Nieprzeczytany post autor: scyzoryk » 25 lis 2012, 13:13

PrawnukIgnacego pisze:W lutym 1851 roku urodził się w Staszówku mój pradziadek Ignacy. Jego ojcem był Mateusz Glica a matką Marianna (z domu Dusza).
Po śmierci ojca, w 1872 roku Ignacy wyjechał do Piotrkowa Trybunalskiego i tam zamieszkał; wyjechał prawdopodobnie z matką i siostrą Albiną.
Jan, syn Michała, urodził się w Staszówku 19.10.1887 r.; 30.01.1912 r. poślubił w Staszowie Mariannę Ściug, a zmarł w Staszowie 5.02.1960 r.
Nie wiem czy Jan, syn Michała, miał dzieci? Chciałbym za pośrednictwem tego forum czegoś się na ten temat dowiedzieć.

Pytanie fundamentalne dla sprawy. Przypuszczalnie zasadnicze.
Urodził się w Staszówku, czy w Staszowie?
Dzisiejszy Staszówek [obecnie dzielnica nazywana - Folwarki, Fujary...] nie należał do miasta Staszowa. Staszówek był własnością Radziwiłłów z Rytwian. I na sto procent wszelkie księgi metrykalne, parafialne są w Kościele w Klasztorze w Kłodzie!

Jeżeli to ma być Staszów, to archiwa parafii św Bartłomieja.
Nawiasem mówiąc, takie poszukiwania, to bardzo żmudna praca.

PrawnukIgnacego
Najsłabsze Ogniwo

Nieprzeczytany post autor: PrawnukIgnacego » 25 lis 2012, 17:22

Wiem już co nieco o historii Staszowa; kilka lat temu udało mi się Staszów odwiedzić: odwiedziłem także kościół, w którym mój pradziadek był ochrzczony. Dzięki uprzejmości proboszcza odnalazłem kilka aktów stanu cywilnego dotyczących moich przodków. Dziś olbrzymie możliwości poszukiwań daje internet; dzięki niemu wiem, że mój prapradziadek Mateusz urodził się w Koniemłotach. Tu niestety "zaczynają się schody"; w rozmowie z proboszczem dowiedziałem się, że nie zachowały się księgi z tamtego okresu. Ale nie tracę nadziei ...
Dziś próbuję odszukać żyjących potomków Mateusza i Ignacego. Być może uda mi się ich odnaleźć; szczególnie interesują mnie osoby noszące nazwisko GLICA.
Pozdrawiam.

młody szafa
Wszechobecny
Gadu-Gadu: 4736815

Nieprzeczytany post autor: młody szafa » 29 lis 2012, 09:52

OH I'M IN THE TWILIGHT WORLD TONIGHT
AND I OBEY THE MOON.
I'M IN THE TWILIGHT WORLD TONIGHT.
THE MIST WILL DANCE AND THE ELVES WILL SING THEIR CROON.

Awatar użytkownika
Tomash85
Postowe Guru
Gadu-Gadu: 5835471
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Tomash85 » 29 lis 2012, 10:58

młody szafa pisze:http://www.pkt.pl/s/staszow/2555217/glica_anna_restauracja.html
Znam jej brata. On mieszka na Pliskowoli ;)

mrużąc.oko
Najsłabsze Ogniwo

Nieprzeczytany post autor: mrużąc.oko » 29 lis 2012, 13:07

scyzoryk pisze:
PrawnukIgnacego pisze:W lutym 1851 roku urodził się w Staszówku mój pradziadek Ignacy. Jego ojcem był Mateusz Glica a matką Marianna (z domu Dusza).

Pytanie fundamentalne dla sprawy. Przypuszczalnie zasadnicze.
Urodził się w Staszówku, czy w Staszowie?
Dzisiejszy Staszówek [obecnie dzielnica nazywana - Folwarki, Fujary...] nie należał do miasta Staszowa. Staszówek był własnością Radziwiłłów z Rytwian. I na sto procent wszelkie księgi metrykalne, parafialne są w Kościele w Klasztorze w Kłodzie!

Jeżeli to ma być Staszów, to archiwa parafii św Bartłomieja.
Nawiasem mówiąc, takie poszukiwania, to bardzo żmudna praca.

Co ty za bajki człowiekowi piszesz? Jaki Kościół w Klasztorze w Kłodzie? Dzieci ze Staszówka były chrzczone w kościele św. Bartłomieja, bo to była ta parafia.

Marcin Gawłowicz
Stały bywalec

Nieprzeczytany post autor: Marcin Gawłowicz » 01 gru 2012, 08:28

Klasztor w Kłodzie... ale czad :)
człowieku, tam nawet nie ma przydroznych kapliczek :P

scyzoryk
Nałogowiec

Nieprzeczytany post autor: scyzoryk » 01 gru 2012, 12:22

Marcin Gawłowicz pisze:Klasztor w Kłodzie... ale czad :)
człowieku, tam nawet nie ma przydroznych kapliczek :P

Szanowny Panie! Historii trochę proszę.
Klasztor nigdy nie był w Rytwianach. To kalsztor w Kłodzie! Jednoczeście od początku Kościół [zakonny] i parafia dla Kłody, Rytwian i okolicy. Plus cmentarz. Odpust doroczny zawsze był i jest do dziś w kalsztorze w KŁODZIE!
Obecnie Pustelnia i Złoty Las [i te inne bajery] w Rytwianach, to zwyły przekręt!

A teraz do Mrużąc_OKO.
Szanowny Panie. Staszówek nie wchodził w skład miasta Staszowa. Bo Staszów był miastem prywatnym [do kogo należał?], a Staszówek należał do majątku Radziwiłłów w Rytwianach. Staszówek był zamieszkany przez robotników folwarcznych Radziwiłłów. Parafię mieli właśnie w klasztorze. Wyższość Staszówka nad miiastem Staszowem? A to, że Staszówek był zelektryfikowany ze młyna już grubo przed wojną! A Staszów? Elektryfikacja dopiero w 1947 roku.
Do tego. Dzieci ze Staszówka chodziły do szkoły do Rytwian jeszcze po II wojnie. Małe dzieci ze Staszówka miały w Rytwianach przedszkole [ Ochronkę ] za friko. Mieszkańcy mieli LEKARZA na zawołanie! I wiele innych rzeczy!
tąd do dziś animozje - Staszów a - Folwarki, FUJARY!
I teraz pytanie?
Kiedy Staszówek wszedł w granice miasta Staszowa? Kiedy to się stało, jednym organizmem administracyjnym?
Ano, wtedy, jak komuna przegoniła Radziwiłłów!

mrużąc.oko
Najsłabsze Ogniwo

Nieprzeczytany post autor: mrużąc.oko » 02 gru 2012, 20:50

Scyzoryku nie obchodzi mnie czyj był Staszówek, bo nie o tym dyskusja. Podałeś błędną informację. O klasztorze, który rzekomo jest w Kłodzie i o tym, że akty urodzenia osób ze Staszówka mają się znajdować w tymże klasztorze w Kłodzie. Otóż akty urodzenia są w Staszowie, bo była to PARAFIA STASZÓW i tyle, a kwestie własności nie mają tu nic do rzeczy. A klasztor obecnie ewidencyjnie jest w Rytwianach. Jak było kiedyś nie wiem, może i była to Kłoda (choć nie sądzę).

Jarosław Witkowski
Postowe Guru

Nieprzeczytany post autor: Jarosław Witkowski » 02 gru 2012, 23:17

Zamiast sprostowania proponuję skorzystać z pozycji Opis historyczny miasta i parafii Staszów księdza Sieka
http://sbc.wbp.kielce.pl/dlibra/plain-content?id=11927
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo

PrawnukIgnacego
Najsłabsze Ogniwo

Staszówek - jaka parafia?

Nieprzeczytany post autor: PrawnukIgnacego » 02 gru 2012, 23:38

Staszówek z pewnością należał do parafii Św. Bartłomieja. Właśnie tam odnalazłem pierwsze ślady po moich przodkach. Od niedawna zeskanowane księgi stanu cywilnego z lat 1810 - 1910, pochodzące z tej parafii, są umieszczone w internecie.
A ja nadal szukam kontaktu z osobami o nazwisku Glica z rejonu Staszowa.

ekier
Nałogowiec

Nieprzeczytany post autor: ekier » 03 gru 2012, 09:49

Staszówek wg.księdza Sieka wchodzi w sklad parafii Staszów. Mam natomiast pytanie do przedmówcy. Pod jakim adresem można obejrzeć te księgi?

ODPOWIEDZ