Gdzie tu bitwy były w okolicy?

Piszcie tutaj o innych rodzajach zainteresowań, które nie znajdują miejsca w wyżej wymienionych.

Moderator: Staszow.com

Re: Gdzie tu bitwy były w okolicy?

Nieprzeczytany postprzez Burda » wtorek, 26 października 2010, 11:05

W okolicach Oględowa niemiecki batalion czołgów ciężkich próbował zatrzymać natarcie sowieckie. Rosjanie stracili kilkadziesiąt pojazdów. Kilka wozów niemieckich zostało na polu bitwy - głównie z powodu awarii. Te wozy to przytoczone przez kolegę Tygrysy Królewskie. Jest kilka zdjęć przedstawiających wraki na polach wokół Oględowa. Tygrys Królewski miał pancerz przedni, który nie był "przebijalny" przez większość ówczesnego uzbrojenia Rosjan i aliantów. Dlatego właśnie pociski "odbijały się" (rykoszetowały) od niego po trafieniu.

Bitwa zaczęła się w okolicy Staszówka. Ciekawostka - w wydanej przez Militaria monografii Tygrysa Królewskiego autorstwa Janusza Ledwocha - ów twierdzi że niemieckie raporty o bitwie pod Oględowem są zmyślone ponieważ w okolicy Staszowa nie ma takiej miejscowości :lol: Inna ciekawostka - w muzeum w Kubince pod Moskwą - stoi właśnie Tygrys Królewski sciągnięty przez Rosjan z Oględowa.

Mam kilka zdjęć TK spod Oględowa - znalazły się w wydanym przez Trojca Publishing albumie "Konigstiger Operational and Technical History". Są tam też sylwetki barwne tych pojazdów. Kiedyś mam zamiar zbudować model TK z walk pod Oględowem.
„Przyszłość należy do tych co mają ideę, wiarę w nią i zdolność poświęcenia”
/Roman Dmowski/

"Jestem Polakiem i obowiązki mam polskie"

endecja.pl
Burda
Postowe Guru

Nieprzeczytany postprzez kdiabel14 » czwartek, 28 października 2010, 20:38

Dziadek mi opowiadał, że w okolicach Borek i Łubnic jak był mały z kolegami chodzili po lasach i znajdowali pozostałości po Niemcach i Ruskich. Raz mówił, że na bagnie znalazł motor Niemiecki wraz z rarytasem MG 42, ale jako mały smarkacz z kolegą go zostawili. Natomiast Mama mówiła mi ,że właśnie tam w okolicach lasu na Borkach była potyczka.Tak jej babka mówiła czyli moja prababka. A i właśnie w te wakacje w Łubnicach znaleziono bombę lotnicza około 2 metrową. Warto poszukać też po lasach obok Rytwian, Koniemłót i Gaju Święcicki.
kdiabel14
Najsłabsze Ogniwo

Nieprzeczytany postprzez Łajbiarz » poniedziałek, 1 listopada 2010, 12:55

Jak gminna wiesć niesie obok kurchanu przy Opatowskiej a pod obecnymi garażami znajdują sie groby żołnierzy austryjackich.Czy wiadomo komus skąd sie oni wzieli?
Gdzies słyszałem że są to ofiary jakiejś zarazy a nie polegli w żadnej bitwie.Tak czy inaczej w Święto Zmarłych na miejscu jest jak sądze zapytać co z pamięcią o zmarłych-jak sie mają do tego owe blaszaki?
Łajbiarz
Maniak

Nieprzeczytany postprzez beek38 » poniedziałek, 1 listopada 2010, 20:47

... na Opatowskiej ? To nie groby austryjackich żołnierzy ino 6 ruskich kozaków co to ich generał Marian Langiewicz ówczesny pułkownik woj. sandomierskiego na przełomie stycznia i lutego 1864 usiekł. Przechodził przez Staszów z powstańcami w kier Nowej Słupi..Dlatego najbliższa ulica tego miejsca ma jego imię i jest takim wielkim łukiem bo ich tam zaszedł .. Dalej szedł na Warszawę i nawet zatrzymał się w Wąchocku...
- Można dyskutować z poglądami i opiniami, nie da się dyskutować z obelgami.
beek38
Początkujący

Nieprzeczytany postprzez Łajbiarz » wtorek, 2 listopada 2010, 00:48

beek38 napisał(a):... na Opatowskiej ? To nie groby austryjackich żołnierzy ino 6 ruskich kozaków co to ich generał Marian Langiewicz ówczesny pułkownik woj. sandomierskiego na przełomie stycznia i lutego 1864 usiekł. Przechodził przez Staszów z powstańcami w kier Nowej Słupi..Dlatego najbliższa ulica tego miejsca ma jego imię i jest takim wielkim łukiem bo ich tam zaszedł .. Dalej szedł na Warszawę i nawet zatrzymał się w Wąchocku...

To byłoby bardziej logiczne ale jestem pewin że kilka razy słyszałem o grobach żołnierzy austryjackich.Kilka miesiecy temu zadałem to samo pytanie w innym temacie na forum i okazało sie ze nie tylko ja o tym słyszałem.

Z tego co wiem główne starcie pod Staszowem z Rosjanami w czasie Powstania Styczniowego miało miejsce pomiedzy dzisiejszą pocztą a kinem "SYRENA" przy ul.Krakowskiej:wojsko carskie atakowało od dzisiejszego kina a powstańcy bronili dostępu do Rynku czyli ówczesnego Staszowa w rejonie mostu nad kanałem koło dzisiejszego "KORABU".

O starciu które opisałeś nie miałem pojecia,wielkie dzięki.
Łajbiarz
Maniak

Nieprzeczytany postprzez ekier » wtorek, 2 listopada 2010, 15:40

A ja tych powstańców nie bylbym takie pewien. Informacje o pochówkach żolnierzy austriackich przedstawia ks.Siek w "Historii parafii Staszów". Dla przypomnienia - pisana byla w okresie międzywojennym, kiedy zyli jeszcze uczestnicy powstania 1863r, więc na pewno o powiązaniach kurhanu z powstaniem by wspomniał, tym bardziej, że wydarzeniom 1863 w Staszowie jest poświęcony osobny rozdział.
Opowieści o Langiewiczu są troche jak z Radia Erewań. Jesli szedł na Warszawę to chyba na pomoc powstaniu warszawskiemu :) Langiewicz, po potyczce na św.Krzyżu wszedł do Staszowa, gdzie stoczył walkę 17.02.1863 w okolicach Staszówka. Raczej nie ma nic wspólnego z ulica swego imienia, podejrzewam ,ze w XIX w. nawet jej jeszcze nie było. Powstańcy polegli w walce o Staszów są pochowani na cmentarzu przykościelnym (kojarzycie kopiec na którym stoi ołtarz polowy?). Czytałem wspomnienia uczestnika, z ktorych wynbika, że nasze pozycje byly w okolicach młyna. Co natomiast najciekawsze, mimo ze Moskale byli stroną atakującą ich straty byly minimalne. W jakiś czas po bitwie w rece powstańców wpadlo kilku żołnierzy, którzy walczyli pod Staszowem. Byli szczerze zdziwieni sugestią Langiewicza o dużych stratach rosyjskich - sami przyznali się do 7 rannych. Jestem sklonny im wierzyć, bo po co prosty sołdat miałby łgać. A sama bitwa była raczej pukaniną przez rzekę, stąd nasze straty w porównaniu z bądź co bądź ostrzelanym żolnierzem.
Zainteresowanych odsylam pod stronke www.powstanie1863.zsi.kielce.pl
ekier
Nałogowiec

Nieprzeczytany postprzez Väinämöinen » poniedziałek, 22 sierpnia 2011, 09:32

Jasiek Matacz napisał(a):Coby z wykrywaczem metalu połazić 8)
Pozdrawiam
Jasiek

Jak byłem w podstawówce to moja była nauczycielka historii mówiła o znaleziskach z okresu kultury neolitycznej chociaż nie wiem czy pamieć mnie nie zawodzi...
A pełno jest w okolicy np Czajkowa albo Jurkowic łusek po armatach np albo też i granatów i pocisków (sam kiedyś jak tamtymi okolicami przejeżdżałem to na kominach widziałem łuskę pocisku armaty 88mm oczywiście pustą :D)
Väinämöinen
Najsłabsze Ogniwo

Nieprzeczytany postprzez punisher56 » środa, 29 kwietnia 2015, 20:30

witam
chciałbym odświeżyć nieco już zapomniany temat, na pewno na naszych terenach działo się wiele, może ktoś coś wie o wcześniejszych dziejach nie tylko o II i I wojnie i powstaniu styczniowym, po przeczytanych wyżej wpisach zgadzam się w 100% z Jarosławem W., polskie prawo jest kulawe i nieżyciowe, całkiem inaczej jest w krajach zachodnich, gdzie znalazców pasjonatów sowicie się za to wynagradza, nawet 1/2 wartości rzeczy znalezionej, 2 lata temu nowy projekt ustawy miał trafić do sejmu, jednak po drodze gdzieś przepadł i cicho szaaaaa.
punisher56
Początkujący

Poprzednia strona

Powrót do Inne zainteresowania